A Wado-ryu iskola kialakulsnak trtnete szorosan sszefgg alaptjnak, Otsuka Hironorinak az letrajzval. desapja, Tokujiro Otsuka orvosknt dolgozott japnban, az Ibaraki prefektra terletn lv Shimodate vrosban. Itt szletett meg elsszltt fiknt Otsuka Hironori 1892. jnius 01-n. Ebben az vben alakult meg a Dai Nippon Butoku Kai - a Japn Harci Mvszetek Szvetsge - is.
A gyermek Otsuka szvesen hallgatta anyai nagybtyjt Ebashi Choujiro-t, aki trtneteivel felkeltette rdekldst a harcmvszet irnt. Igen fiatalon - 1897-tl - kezdte el az edzst, elszr nagybtyja - aki a Tsuchiura kln instruktora volt - irnytsa alatt, majd 1905-tl - kzpiskolsknt - beiratkozott a Shindo Yoshin Ryu ju-jitsu stlusvezet nagymestere, Yokiyoshi Nakayama Tatsusaburo (1870-1933) iskoljba, ahol a mester ju-jitsu mellett kendo-t s hagyomnyos gygyszatot is oktatott.
1910-tl kereskedelmi tanulmnyokat folytatott a Waseda egyetemen, majd a Kawasaki Bank alkalmazottja lett. letnek ebben az idszakban sok dojo-t megltogatott, mikzben tapasztalatokat gyjttt s technikkat cserlt. gy ismerkedett meg Uyeshiba Morihei-vel - az aikido megalaptjval - akivel letre szl bartsgot ktttek.
Kilenc vvel ksbb egy - ju-jitsu-hoz kapcsold - gygykovcs techniknak lett a mestere, majd 1921-ben - a 29. szletsnapjn - mestertl megkapta a Shindo Yoshin-ryu iskola teljes elsajttst igazol vgbizonytvnyt a Menkyo Kaiden-t, gy a stlus nagymesterv vlt.
Az 1920-as vek els felben tbb neves okinawai karate oktat tartott bemutatkat s edzseket Japnban, de kzlk a legismertebb - rszben kitn japn nyelvismerete miatt - Funakoshi Gichin (1868-1957) a Shotokan iskola alapt mestere lett. Otsuka mester 1922-ben tallt r a karatra. Egy jsgban olvasott arrl, hogy Hirohito koronaherceget okinawai ltogatsakor tncos bemutatval, s karate demonstrcival fogadtk. A karate ebben az idben mg kevsb ismert okinawai harcmvszet volt, de az jsg arrl is rt, hogy a koronaherceg meghvta a bemutatt tart Funakoshi mestert, hogy utazzon Japnba s mutassa be ezt a harcmvszetet a csszr eltt. Otsuka senseinek nagyon tetszett, amit Funakoshi mester karatjrl hallott, ezrt 1922-ben felkereste, majd ht vig folytatott nla tanulmnyokat.
Otsuka sensei minden este jrt Funakoshi mester edzsre s megtallta a mdjt, hogyan adhatja hozz sajt technikit a karathoz. Rvidesen vezet tantvny, a mester bemutat partnere lett, 1924-ben elismerst is kapott mestertl. Egytt alaptottk az els egyetemi karate klubot, ami hagyomnyteremtnek bizonyult, hisz a karate legnpszerbb fellegvrai ma is az egyetemi klubok japnban.
Otsuka sensei barti kapcsolatot alaktott ki az Okinawrl rkez Mabuni Kenwa (1889-1952) s Choki Motobu mesterekkel is. Mabuni sensei - a Shito-ryu iskola alaptja - a korszak elismert kata szakrtje volt. Az 1928-29 krli idszakban, az addig elsajttott katk egyes mozgs-rtelmezsvel kapcsolatban felmerl ktsgei vezettk Otsuka mestert ahhoz, hogy tle is tanuljon, ennek eredmnye jl lthat a Wado-ryu katkon.
Choki Motobu inkbb gyakorlatias kzdelmi felfogsrl volt ismert. A trtnet szerint azrt jrt a piros lmps negyedekben, hogy harc kzben tesztelhesse technikit. Eredetileg azrt rkezett Japnba, hogy a ju-jitsu-val ismerkedjen. Ezt egynien kpzelte, mert alig szllt le a hajrl, mris elfogadta egy jitsuka kihvst, majd azonnal kittte. A katk kzl egyedl a Naihanchi-t oktatta, mert vlemnye szerint egy forma megfelel ismerete is jl felkszthet a vals kzdelemre. (Arrl, hogy akkoriban mit gondoltak a katk megfelel ismeretrl, szemlletes trtnetet olvashatunk Funakoshi mester visszaemlkezseiben). A ksbbi Wado-ryu stlust - a ju-jitsu mellett - elssorban a fenti hrom okinawai mester karatja befolysolta.
A hszas vek vgre a ju-jitsu sokat vesztett npszersgbl. Egy fell a karate msfell a Jigoro Kano sensei ltal kifejlesztett judo vette t a helyt. Otsuka mester 1925-ben, desanyja halla utn abbahagyta a munkjt a Shimodate-i Kawasaki Bankban s minden energijt a karatra fordtotta. Mivel Funakoshi mester hatrozottan ellenezte a kzdelmet, tovbb a mester fival tbb esetben nzeteltrse alakult ki, Otsuka sensei 1929-ben - mr Wado-ryu Karate Jutsu nven - j iskolt nyitott, majd 1934-ben nll szvetsget alaptott. Ez az idpont lett a Wado-ryu (a bke tja) hivatalos bejegyzsi dtuma is, amit a Dai Nippon Butoku Kai 1939-ben nll iskolaknt ismert el.
Az j stlus - a tbbi karate iskolhoz kpest - nagy hangslyt fektetett a pros gyakorlsra, a kitrsre, a gyors ellentmadsra s az letszer vgrehajtsra. Ezt a Shindo Yoshin-ryu Ju-jitsu-bl rklt dobs, leszorts s eszkzs technikk tovbb sznestettk. Ltrejttek a yakusoku kumitk, a kitrsen alapul ks (tanto-tori) s kard (tachi-tori) ellen bemutatott, tovbb a seizban vgzett nvdelmi gyakorlatok (idori).
Az alapt hangslyozta a jl megvlasztott kzdtvolsg s a helyes idzts fontossgt. tstechnikknl a rugalmas vdekezs s a kemny ellentmads gyakran egyszerre trtnik, ami jelentsen megnveli a kzdelmi hatkonysgot.
Otsuka sensei rsai alapjn a Wado-ryu karate clja: a bke s harmnia megteremtse a bensben s az emberi krnyezetben egyarnt. Ez pedig csak a legnagyobb szellemi fegyelemmel rhet el, melynek tjt a „Ten chin jin no ri-do ni wasuru” jelmondatban foglalta ssze tantvnyainak.
Eszerint a harcmvszetek gyakorlsa nem csak a harci technikk ismtlsbl ll, hanem a bke s a harmnia elrsnek is eszkze. A technikk gyakorlsnak clja a stlus fejlesztse, ami sokkal nehezebb, mint az erszakkal elrt gyzelem. A testet erss s egszsgess kell formlni, de ezzel egytt fontos az intelligencit is tovbb fejleszteni, ami ksbb segt felismerni a bke s a harmnia szerept a krlttnk ltez vilgban. A jelmondatban szerepl menny - fld - ember egysgt, mint a legfbb utat kell tisztelni s folyamatosan, szigor nfegyelemmel, fradhatatlan odaadssal kell keresni.
Hossz lete sorn Otsuka sensei tbb kitntetst s cmet kapott. 1938-ban a Dai Nippon Butoku Kai kitntette a Renshi-Go ranggal 1942-ben Kyoshi Go rangot is megkapta. Az Uralkod Szletsnapjn 1966. prilis 29-n, Otsuka sensei megkapta a Kun Go To rendjelet (tdik rdemrmet), a felkel nap szalagrendet, majd letmve elismerseknt az uralkod a mellre tzte a Soko Kyoku-jitsu Sho medlt. Ezt kveten a Kokusai Budo In - Nemzetkzi Harcmvszeti Szvetsg – 1972. oktber 09-n az Els Kivl Harcmvsz minstst s - karatban elszr - a 10. dan fokozatot adomnyozta neki. Ez ugyanaz a sttusz (Meijin), amit Mifune Kyuzo Judoban s Nakayama Hakudo Kendoban rt el.
A Wado-ryu alaptja lete utols veiben is naponta edzett s nyolcvanves kora utn is tbb nyilvnos bemutatn mg szemlyesen demonstrlta stlust. letfelfogst jl jellemezi az albbi interj rszlet: "A mlton nem rgdom, a jelenben lek, s terveim vannak mg a jvben." Halla eltt a Shindo Yoshin Ryu Ju-jitsu nagymestere, a Wado-kai s a Wado-ryu karate szervezetek alaptja, az sszjapn Karate Szvetsg alelnke s a Japn Klasszikus Harcmvszeti Trsulat igazgatja volt.
Otsuka sensei 1981-ben lemondott a nagymesteri cmrl s legidsebb fit, Jiro-t nevezte ki utdjnak. Nhny hnappal ksbb - 1982. janur 29-n - 90 ves korban a Wado-ryu alaptja elhunyt. Otsuka Jiro ekkor felvette apja nevt (Otsuka Hironori II.) s jelenleg irnytja a „csaldi iskolt” a Wado-ryu Renmei-t.
Az alapt ltal ltrehozott msik szervezetet, a Wado-kai-t a vezet tantvnyok egy rsze vitte tovbb, de sok ismert mester kltztt el Japnbl, ahol jelents ltszm kontinentlis s nemzetkzi szervezetet hoztak ltre. |